Physics
The distance of the nearest star, Proxima Centauri, from the Earth is 4.0 x 1013 km. Express it in light year.
Measurements
103 Likes
Answer
1 Light year = 9.46 x 1012 km
or 9.46 x 1012 km = 1 Light year
∴ 4.0 x 1013 km
= x 4.0 x 1013
= 4.2 light years.
Hence, distance of the nearest star from earth = 4.2 light years.
Answered By
64 Likes
Related Questions
The distance of a galaxy from the earth is 5.6 x 1025m. Assuming the speed of light to be 3 x 108 ms-1, find the time taken by light to travel this distance.
Hint —
The wavelength of light is 589nm. What is its wavelength in Å?
It takes time 8 min for light to reach from the sun to the earth surface. If speed of light is taken to be 3 x 108ms-1, find the distance from the sun to the earth in km.
'The distance of a star from the earth is 8.33 light minutes'. What do you mean by this statement? Express the distance in metre.